Umut GÜZELER

facebook-paylas
EYT li OLMAK, EYT liyi ANLAMAK …
Tarih: 09-01-2019 16:41:00 Güncelleme: 09-01-2019 16:41:00


Evet bende bir EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) liyim.

 

Bu nedenle EYT li OLMAK nedir iyi bilirim. Yani anlayacağınız üzere sizden biriyim.

 

Yazıma kısaca kendimden örnek vererek başlayayım. 1978 doğumluyum. Çalışma hayatına 1994 yılında STAJYER olarak başladım. Aktif olarak çalışmaya ise 1995 yılında başladım. Konumuzla alakalı olmasa da STAJ yaptığımız dönem sigortalı olarak sayılmadığından emeklilik hesabında 1995 yılını başlangıç olarak alındı. Bu durum sadece beni değil, benim gibi pek çok çalışanı mağdur etti.

 

Neyse gelelim asıl konumuza ;

 

08-EYLÜL-1999 tarihinde çıkarılan 4447 sayılı kanun ile emeklilik yaşı arttırıldı. Emeklilik yaşı kademeli olarak kadınlarda 58 , erkeklerde 60’ a çıkarıldı.Bu tarihten önce ise kadınlarda 20 yıl erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresi ve 5000 gün prim sayısı ile emeklilik olabiliyordu. Zaten asıl mesele bu kanunun çıkması değildi.

 

EYT lilerin asıl meselesi 1999 yılında çıkan 4477 sayılı yasanın geriye doğru işletilmesiydi. Kazanılmış haklarının ellerinden alınmış olmasıydı.İşte tam bu sebeple  EYT liler mahrum kaldıklarını belirttikleri haklarını geri istiyorlar.

 

40 yaşını aşmış olan EYT lilerin bazıları günümüzün ekonomik koşullarında iş hayatlarına devam ederken, önemli bir kısmı da ne yazı ki iş aramaktadır. Üniversite mezunu , birkaç yabancı dil bilen
gençlerin bile zar zor iş buldukları bu dönemde, belli yaşı geçmiş bu insanların iş bulmaları hiç de kolay değil. Bir şekilde herkes hayatına devam etmeye çalışıyor,lakin EYT liler çalışma hayatına başladıklarında devletin
kendilerine sunduğu hakkı alamamanın yanında ciddi sıkıntılar da yaşıyor.Ve bence de bu konuda sonuna kadar haklılar.

 


Empati yaptığımız da devlet ilk etapta yaklaşık 700 bin kişiyi , toplamda ise 4 milyon kişiyi kademeli olarak emekli yapmak zorunda kalacak. Bütçede yer almayan bu konuyu nasıl çözebilecekler orası da işin başka bir tarafı. Ama Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir.


EYT lilerin bu sorununu çözeceğini umuyorum. 4 milyon EYT li bu müjdeli haberi bekliyor. Aslında aileleri ile birlikte bu rakam yaklaşık 10 milyonu buluyor.


Bugün EYT yasası çıksa aşağıdaki tablolarda gözükeceği üzere şahsım 2020 yılında emekli oluyordum. Lakin 4447 sayılı yasa ile 2033 yılında emekli oluyorum. Dile kolay 13 yıl. Yaşar mıyız ölür müyüz bilmiyorum.


Benim gibi 4 milyon insanı ilgilendiren bu önemli meselenin bir orta yol bulunarak çözüleceğini umuyorum.

 

Umudumuzu kaybetmeyelim.

 

 

 

Umut GÜZELER

SMMM

umutguzeler@mynet.com

facebook . umutgüzeler
twiter . @uguzeler

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
YUKARI