Tanyel YILMAZ

facebook-paylas
Ekonomide trafik modeli…
Tarih: 23-01-2019 19:37:00 Güncelleme: 23-01-2019 19:37:00


Ülkelerin ekonomileri ile trafik hareketleri arasında bir paralellik kurabilir miyiz sizce?

 

Bana bu mümkün gibi geliyor, gözlemlerim de o şekilde…

 

Ekonomi de trafik de kişilerin doğrudan ve dolaylı olarak iştirak ettiği etkinlikler.

 

Doğal olarak kişilerin toplumsal eğitimlerinin sonuçları her iki alana da yansıyor.

 

Ne demek istediğimi biraz da örneklerle anlatayım… Mesela Türkiye, İstanbul trafiğini ele alalım. Trafikte seyir halindeki araçların ortak özelliği nedir diye sorsam ne yanıt verirsiniz? Ya da daha spesifik sorayım, sizce trafikte araç kullananların birbirine saygısı var mı? Birbirinin hakkına hukukuna saygısı var mı?

 

Yanıtı biliyorum… Sözgelimi anayoldan gidiyorsunuz ve sağdaki çıkıştan çıkacaksınız, ama orada bir birikme var. Ya da kırmız ışıkta bekliyorsunuz sağa ya da sola döneceksiniz, sıranızda bekliyorsunuz… Geliyor açıkgözün teki ek şerit yapıyor, derken onun arkasında da yeni araçlar ekleniyor, sonra iki şerit yeter mi üçüncü şerit de ekleniyor… Ya da emniyet şeridi… Herkes yoluna saygılı giderken uyanığın biri vınn diye sağınızdan geçince ne hissediyorsunuz? Derken biri, biri daha, 8-10 araç geçtikten sonra siz de duramıyorsunuz…

 

Bütün bu ihlalleri ilk yapan kimdi bilmiyorum ama ilk yapan kişiler şu anda kendi başlattıkları ihlallerin mağdurudur… Onların başlattığı bu ek şeritler, emniyet şeridi ihlalleri vs artık onların da yolunu tıkıyor, zira Unkapanı köprüsünden Şişhaneye çıkış bomboşken köprü üzerinde Perşembe Pazarına inen sağdaki çıkışta 2-3 şeride yayılan şişkinlik yolun arkasındaki trafiği Aksaray’a kadar kilitleyebiliyor.

 

Oysa araçlar tek sıra olsalar daha hızlı giriş olacak, kabul kuyruk biraz uzun olacak ama daha hızlı eriyecek ve başkalarının yolunu da engellemeyecek.

 

Batıya gittikçe böyle bir resim görme şansınız kaybolurken doğuya gittikçe bu oran artıyor. Ancak Çin, Japonya, Kore gibi ülkelerde tüm trafik yoğunluğuna rağmen bunları göremiyorsunuz.

 

Ekonomiye gelirsek, kendisini gözü açık, zeki, işini bilen zannedenler ekonomik yaşamın dinamiklerini manüple ederek kendilerine menfaat yaratmayı severler… Başkalarına ait olan yok hakkını gasp eden trafikteki sürücü misali başkalarının haklarını alırlar. İhalelerde usulsüzlük yaparlar. Bir işi almak için hakkıyla rekabet edenlere karşı kirli ilişkilerle rekabet ederler. Günün sonunda o işi kapmak için kirli ilişkilere başvuranlar gün gelir çok daha büyük başka bir işi alırken aynı kirli ilişkilerle kaybederler. Ve tabi bu kirli ilişkilerle iş bitirenler, iktidar dönemleri değişince ilk darbe yiyenler olurlar.

 

Ekonomide fırsatları değerlendirmek başka şeydir, işini bilmek diye tabir edilen sözde cingözlükler daha başka… Markette bile millet kasada birbirine tahammül edemiyor, oyuşa Japonya’da depremde insanların birbirlerine nasıl saygı gösterdiklerini; yardım alırken nasıl düzenli sıraya girdiklerini gördük…

 

O nedenle öncelikle her anlamda eğitim, adalet, demokrasi ekonominin temelidir. Demokrasi ve adalet sistemi bozuldukça, trafiğimiz de siyasetimiz de ekonomimiz de birbirinden benzer şekilde etkileniz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI