Sinan OKUMUŞ

facebook-paylas
Ekonomi Paketi
Tarih: 05-04-2019 07:04:00 Güncelleme: 05-04-2019 07:04:00


Seçim bitti, geçim derdi yine baş gündem oldu. Malum yine yeni bir ekonomik paket açıklanacak. Öncekilerin akıbeti meçhul. Başarılı oldular mı? Sanmam. Bakınız halimize. Enflasyon, İşsizlik gibi verilere bakın.

 

Anladığım kadarıyla yeni pakette 15 senedir konuşulan ve henüz karkas halde olan İstanbul Finans Merkezi, Yılların mevzuu hal yasası, kredi baskısı sonucunda dağılan banka sermayelerine takviye yapılması, teşvikler, vergi indirimleri vesaire yer alacak. Bunlar sizce reform mu?  Kurtarabilirse sadece günü kurtarır. O kadar. Reform ise hiç sayılmaz.

 

Ekonominin rayına oturabilmesi için kaynak oluşturmanın yanı sıra yönetiminde zabıta, jandarma tarzı uygulamalara son vermek gerekir. Yüzeysel değil, kalıtsal çözüm ve uygulamalar gerekir. Günü kurtarmak için değil kökten çözüm politikaları uygulamak gerekir.

 

Bankalara kredi verin diye baskılarsanız, bankaları batırırsınız. Ondan sonra banka sermayelerini nasıl artıracağız hesabı yapmaya başlarsınız. İhtiyacı olan olmayan, yatırım yapacak yapmayacak ayrımları yapmadan kredi kullandırırsanız, batık kredi rakamı artar.

 

Faizi baskılarsanız, para piyasası fonlarını mevduata yatırırsanız vatandaş dövize yönelir. Zaten olan da bu.

 

Merkez Bankasında, Hazinede, Kamu Bankalarında liyakate değil sadakate göre atama yaparsanız ekonomik iyileşme bekleyemezsiniz.

 

Adalet yoksa sağlıklı bir ekonomi olamaz.

 

Tarımdaki sorunları ithalatla çözemezsiniz. Daha da kötüleştirirsiniz, derinleştirirsiniz. Çiftçinin, köylünün maliyetlerini iyileştirmeniz gerekir. Zarar eden köylü niye ekim yapsın, hayvan beslesin. Tarımsal desteklerinizi gözden geçirmeniz gerekir. Belli ki, işlemiyor. Sistem çalışmıyor. Ekene, ekmeyene aynı para verilmez. Ayırt etmek gerekir.

 

Ekonomide reform bu anlamda olur, gerisi ise sadece makyaj olur. O da kalıcı olmaz.

 

 

Sinan Okumuş

03/04/2019   





FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI