Sinan OKUMUŞ

facebook-paylas
Suudi Arabistan’a Yatırım Yapmam!
Tarih: 12-02-2019 20:50:00 Güncelleme: 12-02-2019 20:50:00


Diyor Mısırlı Milyarder yatırımcı röportajda. Dünyanın her yerinde yatırım yaparım ama Suudi Arabistan’a asla.

 

Sebebini ise şöyle açıklıyor CNBC’ye. “Hukukun olmadığı, demokrasinin olmadığı yerde yatırım yapmam”. Bunu diyen Batılı bir yatırımcı olsa daha anlamlı olur ama söyleyen Mısırlı yatırımcı. Mısır’da Suudlar kadar kötü olmasa da, demokrasi ligi şampiyonu da sayılmaz.

 

Suudlar yeni veliaht prensleri ile birlikte yatırım atağına kalkmak isterken, malum gazeteci Kaşıkçı’nın katli ile birlikte hayalleri suya düştü.

 

Hiçbir aklı başında yatırımcı yatırım yapmak için gittiği ülkenin çöllerinde kaybolmak istemez. Zira cinayetin hemen ardından düzenlenen yatırımcı konferansına davet edilen önemli yatırımcıların hemen hemen hiçbiri katılmadı. Zaten içerideki varlıklı prenslere yurtdışına çıkış izni verilse, onlarda tası tarağı toplayıp kaçacak.     

 

Bir taraftan da Suudlar, Yemen’de anlamsız bir savaş yürütüyorlar. Binlerce masum insanın katledildiği bir savaş. Bir de soğuk savaş var. Katar’a karşı yürütülen.

 

Suudi Arabistan’ın peşine takılarak Yemen’deki savaşta taraf olan, Katar’a ambargo koyan ve bölgesel güç olma kavgasında İran’a karşı yine Suudlarla birlikte hareket eden Dubai’de de işler kötü.

 

Ekonomi 2008 Global Ekonomik krizin ardında yine bir resesyon içerisinde.

 

Ekonomisini serbest bölge, reexport merkezi, bölgesel finans merkezi ve gayrimenkul üzerine konumlandıran Dubai’de işler iyi gitmiyor. Çeklerin arkası yazılıyor, yabancı çalışanlar ülkeyi terk ediyor, ticaret daralıyor, oteller kapanıyor ve gayrimenkul fiyatları düşüyor.

 

Dubai gibi bir ekonomi oluşturduğunuz zaman siyasi anlamda İsviçre gibi olmalısınız. Tarafsız.

 

Ticaretinin önemli bir kısmını İran ile yapan ülke; İran ile Yemen’de ve Katar’da karşı karşıya gelirse ekonomisinin daralması çok normal. Sermaye ve ticaret belirsizliği, siyasi riskleri sevmez. Direkt alternatifler arar ve bulur.

 

Bölgenin ekonomik çöküşünü şimdilik yüksek petrol fiyatları önlüyor ama bir süre sonra fiyatların gerilemesi ile birlikte bu frende tutmayacak. Yine Abu Dabi abiden para istenecek.

 

Demek ki neymiş? Hukuk ve Demokrasi ekonomik refahın olmazsa olmazıymış.

 

Sinan Okumuş

12/02/2019   

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI