Sinan OKUMUŞ

facebook-paylas
Dolar Ne Olur?
Tarih: 14-03-2019 06:49:00 Güncelleme: 14-03-2019 06:49:00


Mart başından bu yana dolarda yukarı hareket var. 5.30 seviyesinden 5.45’lere kadar yükseldi. Halen de alıcılı seyrediyor. Muhtemel sebepler; ABD ile olan S400 füze alımına dair sürtüşme, yerel seçimlerin yaklaşması ile siyasi atmosferin ısınması, Dolar’ın Euro’ya karşı güçlenmesi, vatandaş ve şirketlerin döviz alımına devam etmeleri, mevduat ve bono faizlerinin aşağıya gelmesi.

 

Yukarıdakiler döviz alma sebepleri. TL’de kalma sebeplerine de ben yer vereyim.

 

1.Yerel seçimler bittikten sonra daha dört sene seçim yok. Seçim olmaması istikrara işaret eder mi bilmek zor ama en azından seçim atmosferi olmayacak.

2.ABD’de faiz artışları durdu. Bu sene belki bir faiz artışı olur. Avrupa bölgesi ve Çin ekonomileri yavaşlıyor. Bir süre sonra ABD de yavaşlayacaktır. Avrupa yeni likidite programı açıkladı. Yani kısaca tekrardan uluslararası likiditenin bol olacağı bir döneme giriyoruz. Bu durum TL lehine olacaktır.

3. Her ne kadar bono ve mevduat faizleri gerilese de Merkez Bankası repo faizini %24’te tutmaya devam ediyor. Yüksek faiz özellikle yabancı yatırımcının TL iştahını artıracaktır.

4. Türkiye geçmiş yıllarda verdiği yüksek cari açığı artık vermiyor. Bu durum devam ederse TL üzerinde cari açık kaynaklı baskı olmayacaktır.

 

Önümüzdeki dönem muhtemeldir ki vatandaşın ve şirketlerin alımları devam edecek, yerine yabancının dövizini ikame etmek gerekiyor. Bu da doğrudan yatırım şeklinde değil portföy yatırımı şeklinde olur. O da ancak faiz yüksekse olur.

 

Tahminim Dolarda geçen seneki gibi hızlı ve dengesiz yükselişin olmayacağı ve hatta seçim sonrası 5-5.20 bandına geri çekilme olacağı. Lakin bu tahminin en zayıf yanı Merkez Bankasının yetersiz döviz rezervleri ve ABD ile olan ilişkilerde çıkabilecek sorunlar.

 

  

Sinan Okumuş

11/03/2019   

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HAVA DURUMU
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI