Selçuk GEÇER

facebook-paylas
Rusya Amerikayı kendi silahıyla vuruyor...
Tarih: 23-11-2018 22:15:00 Güncelleme: 23-11-2018 22:40:00


Sevgili dostlarım merhaba,

 

 

Uluslararası piyasada en yaygın olarak kullanılan Londra Brent türü ham petrolün varil fiyatı, 13 ay sonra ilk defa 60 doların altına indi ve yüzde 5,2 kayıpla 59,36 dolardan işlem gördü.

 

 

Eğer ki Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya'nın gelecek ay Viyana'da yapılacak toplantısında üretimde yeterli kesinti kararı çıkmazsa piyasadaki arz fazlası nedeniyle fiyatlar daha da aşağıya gelebilir.

 

 

 

 

Peki bu ne demek Sevgili Dostlarım?

 

 

Açıkçası bizim gibi petrol ithal eden ülkeler açısından bakıldığında, fiyat ne kadar düşerse o kadar iyi.

 

 

Çünkü dış ticarette en önemli gider kalemimiz enerji ve petrol…

 

 

Gelelim global arenaya…

 

ABD’nin geçmişte Rusya’yı, petrol fiyatlarını dibe vurdurarak nasıl köşeye sıkıştırdığını hepimiz biliyoruz. Özellikle Gürcistan - Rusya savaşının intikamı ABD tarafından bu yolla alınmış, tabiri caizse, Rusyanın kulağı çekilmişti... 

 

 

O dönemde Rusya'nın, özellikle yaptığı yüksek yatırımlar nedeniyle, petrol çıkarma maliyetleri 50 doların üzerindeydi. Ve doğal olarak fiyatlar bu seviyenin altına geldiğinde, büyük zararlar etmeye başlıyordu.

 

 

Farkındaysanız yazımda hep "di’li geçmiş zaman" kullanıyorum… Çünkü işin rengi artık değişti... Rusya petrol çıkarma maliyetlerini geçmiş tecrübelerinden ders alarak epey aşağıya çekti.

 

 

Nitekim Rus yetkililerin açıklamaları da bu yönde...

 

 

Rus Enerji Bakan Yardımcısı Anton İnyutsın’e göre, Rusya’nın yeri ve bölgesine göre petrol çıkarma maliyeti artık 3 ila 8 dolar arasında

 

 

Rus Bakan Yardımcısı, düşük çıkarma maliyeti ve üretim verimliliğinin yüzde 70'den 80'e çıkarıldığını ve bu sayede dünyada rekabet edebilen bir petrol endüstrisine sahip olduklarını belirtiyor.

 

 

Nitekim bu avantaj sayesinde Rusya artık dünya petrol ihracatında yüzde 12, petrol ürünleri ihracatında ise yüzde 9'luk paya sahip.

 

 

Ve bu pay her geçen sene artmaya devam ediyor.

 

Ve Rusya Petrol pazarındaki payını arttırırken düşen petrol fiyatları kozunu kullanıyor.

 

 

Dolayısıyla petrol fiyatlarının düşmesi belki karlılığını azaltıyor ama, sürüm ve pazar payını arttırdığı için eli giderek güçleniyor.

 

 

 

 

Peki bu ne demek?

 

 

Rusya’nın yakın zamana kadar ABD karşısında en zayıf karnı, düşük petrol fiyatlarıydı... Bu baskı nedeniyle ABD karşısında zaman zaman geri adım atmak zorunda kalabiliyordu.

 

 

Ancak bu baskı artık Rusya’nın dezavantajı değil avantajı durumuna geldi. Ve bu avantaj sayesinde her geçen gün hem politik gücünü hem de pazar payını arttırıyor. 

 

 

Ve Rusya gücünü arttırırken ABD, özellikle uluslararası arenada cephe kaybetmeye devam ediyor. ABD, bölgenin süper gücü  Rusya karşısında, kendi silahıyla vuruluyor.

 

 

Türkiye, İran, Suriye ve başta Almanya olmak üzere Avrupa ile stratejik ilişkiler kurarak güçlü rakibini kündeye getiren Rusya, şimdi de ABD’nin düşük petrol silahını kendisine çeviriyor ve gücüne güç katıyor.

 

 

Bölgede ABD ve İsrail’e rağmen güç dengelerini tamamen kendi lehine çeviriyor.

 

 

Bununla da kalmıyor, bundan neredeyse 10 yıl önce ABD'ye söylediği; "Dünyanın jandarması sen değilsin" sözünün de arkasında durmayı başarıyor...

 

 

Anlayacağınız Rusya Amerikayı kendi silahıyla vuruyor, kendi bölgesinde yaptığı akılcı işbirlikleriyle gücünü daha da pekiştiriyor.

 

 

Umarım Türkiye bu değişimi ve büyük fırsatı görüyordur...

 

 

Umarım pozisyonunu buna göre alıyordur…

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HAVA DURUMU
YUKARI